Adapazarı Balkabağı Yetiştirme | Nasıl Yetiştirdim 2018 Fiyatları

0
301 okunma

Balkabağı denince akla gelen il Sakarya dır. Adapazarı ovasında yetiştirilen balkabağının lezzeti tüm Türkiye ce bilinmektedir. Bu yazımda sizlere Akyazı da yetiştirmekte olduğum  beyaz balkabağı‘nın serüvenini ve dikkat edilmesi gerekenleri paylaşmaya çalışacağım.

Beyaz balkabağının ekim zamanı bölgesel olarak farklılık göstermektedir. Sakarya civarında ekim en erken Nisan ayının ilk günleridir. 2018 yılında kış, çok soğuk geçmedi ve kar yağışıda olmadı bu sebeple bizlerde nisan ayının ilk haftası geçirmedik. Kabak ekimimizi el ile sıra usulüne uygun şekilde yaptık. Toprak hazırlığı ve hayvan gübresi uygulandı ayrıca yabancı otlarla mücadele için ot ilacı uygulandı.

Balkabağı ekiminden önce ise toprağımızın yapısını güçlendrmek için kesmiş hayvan gübresi atmak önemli çünkü suni gübreler malümunuz 65 tl 75 tl civarında satılmaktadır. Bu parayı vereceğinize organik hayvan gübresi” inek, koyun, tavuk” ekim alanınıza serdirip sürdünmeniz daha uyguna mal olacaktır. Tavuk gübresinde özellikle fermante olmuş olanı seçerseniz bitkileri yakmazsınız. Sürülü olan yerinizi ekim zamanına yakın bir günde tırmık yada ızgara denilen aletlerle otlardan temizlemiş olursunuz ayrıca topak halindeki keseklerden de kurtulursunuz bir nebze.

Ekim aşamasına geçtiğinizde kabak tohumlarını sivri kısmı aşağıya gelecek şekilde toprağa koyacağız. Tek sıra yaptığımız için araları birer adım yani 50 cm civarında olacak. Bazı tohumların çıkmama durumundan dolayı bu kadar sık ekim yapıyoruz. Tekleme işleminde 1 metre aralıklı olarak tekleme yapacağız.

kabak arası

Kabak  ekiminde tek sıra halinde yaparken  sıranın yamuk olmaması için ip çekilip düzgün bir şekilde için yapabilirsiniz.  sıraların ara mesafesi ise Minimum 4 metre olmalı. Biz kendi yaptığımız Ekim’de sıralar arası mesafenin 5 metre olmasını sağladık.  ekim sırasında kabak tohumlarını çok derine etmemeye çalışın Çünkü bitki çok derinden çıkışı sırasında sıkıntılar yaşayabiliyor Kimileri toprağın altında kalabilir. Bunun için tavsiyem Ekin derinliğinde 3 santimdir. Ekim yaptığım tarla yaklaşık 5 dönüm “5000 metrekare” ve 50*100 ebatlarında.

Ektiğiniz yerde özellikle tohumunu üzerinde keseklerin olmamasına dikkat edin kabak filizlendikten sonra bu keseklerin altında kalabiliyor de dışarıya kendini veremiyor. Bizim ekimini yaptığımız beyaz balkabağı doğumları 1 hafta ile 10 gün civarında filiz erdi.

Önlem olarak sizlere tavsiyem filizlerin çıkıp çıkmadığını  kontrol etmenizdir çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi bazı tohumlar kesiklerin altında kalabiliyor bunu elle düzeltmemiz gerekebiliyor. 

Bazı kabak ekimi yapan çiftçilerin sorunu da içine yapılan tohumların Kargalar tarafından yenmesi. Bu durumla karşılaşmamak için tohumları çok yavan ekmeyin.  toprak üzerinde görülmesi durumunda özellikle kargalar bir tohumu keşfettiğinde diğer tohumlarda da dadanıp  ektiğiniz yeri talan edebiliyorlar.

Kabak Çapalama

Bizim ekim yapmış olduğumuz  kabaklar 28 Nisan 2018 itibariyle 3 – 4 yaprak oldu  ve önce seyretme yaptık kabakların sıklığına 1 metreye getirdik ardından fermente olmuş kuru tavuk gübresini her bir filizin etrafına  yuvarlak şekilde attık. 

Ardından Çapa yaparak bitkilerin etrafındaki zararlı otlarla birlikte  kazma ve temizleme işlemini yaptık. Bir kaç gün sonra yaklaşık 5 gün sonra tekrar yabancı otlarla ilgili bir çalışma daha yaptım gözden kaçan veya yeni çıkan otları kopardık. İlerleyen günlerde bu  otlar için ilaçlamada yapacağız.

Kabakta Yaprak Piresine Çözüm

Bugün 6.5.2018 bir arkadaşın uyarısı ve kontrollerimiz neticesinde kabakların yaprakların buruşma belirtileri gözlemledik ve yaprak altlarına baktığımızda pire gördük ve ilaçlama işlemi için çalışmalara başladık. 5 dönüm tarlaya sırt motoruyla 3 depo ilaçlama yaptık. Her depoya 1 kapak ilaç koyduk. İlerleyen zamanda tekrar kontrol edip eğe pire sorunu devam ediyorsa ilaçlama tekrar edeceğiz. Haftaya ise yaprak gübresi uygulaması yapacağız. Tüm detayları sizlere yazacağım…

Mehmet Açıkgöz İle Balkabağına Dair Değerlendirmeler

7 Mayıs Pazartesi günü Akyazı ilçesinin Yahyalı köyünde  balkabağı yetiştiren Mehmet Açıkgöz‘ün tarlalarını inceledik ve kendisiyle bilgi alışverişinde bulunduk. Mehmet Açıkgöz 60 dönüm civarındaki tarlasında Adapazarı balkabağı yetiştirmekte ve kendi ekipmanlarıyla kendi tarlasında çifçilik faaliyeti yapmaktadır.

Mayıs ayının ilk gününde ekim yaptığını ve ekimden sonra yağmur yağışı aldığını belirten Mehmet bey özellikle yabancı otlarla yaptığı mücadelede çok başarılı olmuşa benziyor. Aşağıdaki resimlerde yabancı otlarla sıra arasından traktörüyle çapa makinesiyle bir kaç kez sürüm gerçekleştirdiğini belirtti.

Adapazarı balkabağı Mehmet Açıkgöz
Adapazarı balkabağı Mehmet Açıkgöz

Yahyalı köyündeki 7 dönümlük tarlasında yaptığımız gözlemede kabakların aralarında çapa yapılmayan sıralardaki fideler diğer taraflardaki çapa yapılan sıralara göre daha büyük olduğunu ve bunun sebebininde kurak dönemde yapılan kabak çapalama işleminin kabak diplerindeki nemi aldığı için yeterince gelişmediğini belirtti.

açıkgöz balkabağı
Mehmet Açıkgöz balkabağı tarlası

Birkaç gündür süren yağışın ardından ilaçlama ve gübreleme çalışmasına başlayacağını belirten Mehmet Açıkgöz ayrıca kabaklarını seyrelteceğini belirtti. Kendisi teşekkür ediyorum şimdilik, ilerleyen günlerde yeni çalışmaları hakkında bilgi almaya devam edeceğiz.

15 mayıs tarihinde beyaz balkabaklarımızın sıra aralarına traktörle tırmık çektik ve yabancı otların %80 den kurtulmuş olduk. Bazı fideleri böcekler yiyebilir bunun için kontrol edip ilaçlamak ve boşluklara yeni tohum ekmek gerekiyor. Biz ilaçlama yaptık fakat bazı böcekler bizden erken davrandı az da olsa fideleri dipten yediler.

Ekim yaptığımız tohumlar 19 mayıs itibariyle çıkmış durumda. Erken bir filizlenme olduğunun farkındayız. Çünkü şöyle bir uygulama yaptık: Tohumları şişe içine koyup şişeyi de su ile doldurduk. Çimlenme hızlandı ayrıca tohumları derin ekmedik 3 cm gibi.

Balkabağına Yaprak Gübresi Atılması

Balkabaklarına hasata 15 gün kalancaya kadar yaprak gübresi uygulaması yapılması gerekiyor. Genellikle çinko ağırlıklı olan bu uygulama kabak yapraklarının büyümesi ve gelişmesinde etkili olmaktadır. Sağlıklı gelişen yapraklar daha çok besin alır bünyeye ve gerek çiçek sayısını gerekse meyve tutumunu artırır. Zirai ilaç satan marketlerden yada Şeker pancarı kooperatifinden yaprak gübresi alabilirsiniz. En pahalı olan ve etkili olan gübrenin fiyatı 50 tl civarındadır.

Daha önce satın almış olduğum mebor5 plus yaprak gübresinin uygulamıştım. İçeriğinde hem çinko, bor, fosfor hemde azot bulunmaktadır. Mobor5 plus hakkında bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Aşağıya eklediğim resimde Adapazarı balkabaklarımızın gelişiminde yeni bir evreye geçtiğini tevek dediğimiz bitkinin kollarının uzadığını ve çiçek yapmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz.

Tevek dediğimiz kolların uzaması neticesinde sıra aralarına son kez traktör ile tırmık yada ızgara ile yabancı istenmeyen otları temizlememiz gerekiyor. Aksi taktirde bir kaç gün içinde tarlamıza traktörle giremeyeceğiz.

Bir uyarıda uzayan kollara yön vermek gerekiyorsa şimdi vermeye başlayın. Aksi taktirde  kolların altından yeni kökler çıkmaktadır ve toprağa tutunmaktadır. Bu köklerin ve bitkinin zarar görmemesi için bu aşamada yönlendirme yapılmalıdır.

 Yukarıda gördüğünüz gibi çiçek açan kabaklar artık meyvesini verdi ve küçük kabaklarımız yetişmeye başladı. Bu arada fidelerin diplerine 26 azot gübre uyguladık ve diplerini kazdık, hem otlardan kurtarmak hemde gübrelerin uçmasını engelleyip yararlarından faydalandık.

18 Ağustos itibariyle kabaklar olgunlaşmış ve hasat zamanı başladı. Bazı çiftçiler beyaz kabaklarını tarlalarında aldığını Adapazarı yolu üzerinden geçerken gördüm. Ayrıca bazı kabak toptancıları arkadaşlarımıza kabak satın alama talebinde bulunduğu haberini aldık.

2018 Adapazarı beyaz balkabağı fiyatı

Pazarda fiyat araştırmamız neticesinde yeni mahsul kabak fiyatı perakende olarak 3 tl olduğu görülmekte. Kabak tüccarları ise ürünleri 70 kuruş ile 1 tl arasında almaya çalıştığını öğrendik. Bazı kurnaz tüccarlar ise dönümü 1250 tl den alma talebinde bulunuyor.

kabak fiyatı 2018

Kabak satın almak için 0 542 773 43 19  numaradan bana ulaşarak kabak alım talebinde bulunabilirsiniz. Kabak tohumu için de 100 gramı 30 tl 1 kilogramı 250 tl den satılmaktadır bana ulaşabilirsiniz.

 

DEĞERLENDİRME
Değerlendirme
Önceki İçerik2018 Sakarya İmsakiye Vakitleri ve İmsakiye Siparişi
Sonraki İçerikSakarya Solar Enerji

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − fourteen =