Saç Modelleri ve Trendler

- Advertisement -

Okumaya Değer

İçerik Editörlüğü Hizmetleri

Web siteleriniz için bilgi birikimi olan, Türkçe dil bilgisi kurallarına hakim, kreatif düşünebilen ve teknik Seo...

Schengen Vize Nasıl Alınır

Schengen Vize Başvurusu Nedir? Çeşitli nedenler ile yüz binlerce Türk vatandaşı Avrupa'daki ülkeleri ziyaret...

Saç Modelleri ve Trendler

Saç Renkleri; saçınız uzun yada kısa olsun saç rengimiz tüm bütünlüğümüzü sağlayan önemli bir unsurdur. Tenimize...

Saç Renkleri; saçınız uzun yada kısa olsun saç rengimiz tüm bütünlüğümüzü sağlayan önemli bir unsurdur. Tenimize uygun saç rengini bulmak ve o tonları kullanmak kendimize olan özgüvenimizi artırır.

Yapı olarak bizde olmayan şeylere özeniriz. Kısa boylu isek uzun olmak arzusunu taşır, yüksek ökçeli ayakkabılar tercih ederek uzun boylu gibi durmaya çalışırız. Bu kural saçlarımızda da geçerlidir.

Düz saçlıysak saçlarımızı çeşitli yöntemlerle kıvırmaya çalışır, kıvırcık saçlıysak her gun düzleştirir.Saç renklerinde de durum pek farksız değildir.Ten rengimize uyup uymadığına bakmaksızın o yıl hangi renk moda ise o renkte saç boyatırız.

Ya boyattıktan sonra ayna karşısına geçince pişmanlık duyarız, ya da etrafımızdan gelen negatif eleştiriler sonucu yaptığımız hatanın farkına varırız.

Saç Renkleri nde Doğru Rengi Bulabilmek

Öncelikle ten rengimizi iyi bilip, tenimize uygun saç rengini bulmakla işe başlamalıyız. İki ana ten rengi vardır. Bunlardan birincisi soguk ten rengi;  pembe ana tonunda, mavi alt tonlara sahiptir. 

İkincisi sıcak ten rengi sarı ana tonda, altın rengi alt tonlara sahiptir. Gelin o zaman ten rengimizi bulmak için küçük bir test yapalım. Bir altın bir de gümüş takı alalım ve yüzümüze tutalım. hangisinin uyumlu olduğunu gözlemleyelim.

Eğer altına yakınsa sıcak, eğer gümüşe yakınsa soğuk bir tene sahipsiniz demektir. Sıcak ten rengi için en yakışan renk kızıl ve kızıl tonları,bakır, tarcın, zencefil ve kumral tonlarını sayabiliriz. Soğuk ten rengi ise kiraz, buğday ve bal renginleri sayabiliriz.

Ama bu bir kural değildir. Saça uygulanacak balyajlar sayesinde tene uygun bir saç rengi yakalanabilir.

Saç  Rengi Seçiminde Diğer Faktörler

Ten renginizin dışında, saç rengi seçiminde  göz renginize de önemli faktördür. Göz renginizi ön plana çıkartacak renkler tercih edebilirsiniz. Saç kesiminiz de saç renginizi etkileyen faktörlerdendir. Her saç kesimine her renk gitmez.

Koyu ve esmer  tenli insanlarda koyu renk saç renkleri daha hoş durmaktadır. Pembe renk tonuna sahip olan kişiler ise çikolata ve kahve tonlarını tercih etmelidirler. Beyaz tene sahip kisiler ise bu konuda daha şanslıdırlar her tonda saçlarını boyayabilirler.

Gelin Saç Modelleri

Tüm genç kızların rüyasıdır gelinlik giyeceği gün öyle değil mi? O muhteşem günde tepeden tırnağa her şeyin güzel olması için çaba sarfederler. Vücut sekline göre en ideal gelinlik seçilir,ona uygun ayakkabı çanta itinayla alınır.

Tüm bunlar tamamlandıktan sonra isin belkide en can alıcı noktasına gelinir. Saç ve makyaj. Gelin saç modelleri ; yüz saç ve gelinliğinize uygun bir model olmalı. İyi araştırılmalı ve iyi bir güzellik merkezinde( yada kuaförde) yaptırılmalıdır.Bu konuda biraz fikir vermek isterim gelin adaylarına.

DAĞINIK TOPUZ MODELİ

Dağınık topuz modelini yuvarlak yüzlü iseniz hiç düşünmeden seçebilirsiniz. Yüzünüzü daha uzun gösterecektir. Askısız gelinlik modellerinde oldukça sık duracak bu saç modelinizle düğününüzde göz kamaştıracaksınız

KIR DÜĞÜNÜ İÇİN DAĞINIK TOPUZ

Bu aylar kır düğünü için tam uygun aylar. Kır çiçeklerinizle süsleyeceğiniz dağınık topuzlu bir saç ve dantel (yada sifondan) yapılmış ucuç ucuş etekli bir gelinlikle peri kızları gibi olabilirsiniz

KISA SAÇLI GELİN SAÇ MODELİ

Gelin saçı olacaksa illada uzun olacak diye bir yanılgıya düşmemek lazım. Çoğu gelin  adayı saçları kısa ise hemen çıtcıt yada kaynakla saçlarını uzun hale getirmeye çalışır oysa modern bir gelinlikle kombine edeceğiniz kısa saçlarınızla da gayet güzel bir gelin olabilirsiniz

AÇIK SAÇ GELİN MODELİ

Gelin saçı diyince ilk aklımıza gelen topuz olmuş saçlar geliyor öyle degil mi? Oysaki son dönemde oldukça  değişik gelin saç modelleri görebiliyoruz. Tabi ki bu seçtiğimiz gelinlikle de doğru orantılı. Seçtiğimiz gelinlik modeline göre doğala yakın açık bir gelin saç modeli tercih edebiliriz. Gelin çiçeğiniz ve saça uygulayacağınız aksesuarlarında uyumu çok önemli tabiki.

KLASİK GELİN TOPUZU

Her dönem modası gecmeyen bir modeldir. Saç uzunlugunuza göre topuz sekliniz değişebilir.Yinede yaptırmadan önce kuaförünüzle görüşüp gelinliğinize ve sizin yüzünüze en uygun topuz modeli belirlenmelidir. Gelinliğiniz eskiyi andıran klasik bir modelse hiç düşünmeden topuz modelini denemelisiniz. Rüya gibi bir düğünde peri kızları gibi olacaksınız emin olun

Kararsız kalmış gelin adayları için bir kaç seçenek sunduk. Her ne modelde saç yaptırsanız yaptırın bu sizin için en özel gün ve emin olun her genç kız gelinliğin içinde bir prensese dönüşüverir.

Bayan Saç Kesim Modelleri

Ne kıyafet giyerseniz giyin kıyafetinizi tamamlayan en önemli unsur saçlarınızdır. Doğru kesim yapılmış ve doğru  renkte boyanmış saçlar tüm görünüşünüzü  değiştirir. Özgüveninizi arttırır, kendinizi daha iyi ve hoş hissedersiniz. Bu nedenle kendinize en uygun saç modelini seçip ona göre saç kestirmelisiniz. Bunun için saç yapınızı ve yüz şeklinizi iyi bilmeniz gerekmektedir.

Her saç modeli her yüze gitmeyebilir. Ya da saçınızın ince telli, kalın telli oluşu hangi saç modelini taşıyacağınızı belirler. Bayan saç modellerinin  oldukça geniş bir yelpazesi mevcuttur. Kendinize uygun saç modelini seçme konusunda kuaförünüzden yardım alabilirsiniz. Her zaman işin uzmanına danışmak en sağlıklısı olacaktır. Her ne kadar saç modasını takip ederseniz edin moda diye;  size yüzünüze ve saçınıza uygun olmayacak bir modeli  taşımak anlamsız ve rahatsız edici olacaktır.

Saç Modelleri

KISA SAÇ KESİMİ MODELİ: Genelde yuvarlak yüzlü insanlarda kullanılan saç modelidir. Ayrıca kalın telli saçlara sahip kişilerinde rahatlıkla tercih edebileceği bir modeldir. Kabarma ve elektriklenme az olur.

Şekillendirmek için sadece saç köpüğü kullanabilirsiniz. Kolayca şekil alacaktır. Uzun zaman şekillendirmeye uğraşmayacağınız bir modeldir. Kulak hizasından üç parmak aşağısından kesilen saç yuvarlak yüzlü kişiler için ideal bir modeldir.

KÜT SAÇ MODELİ: Genellikle ince telli saçlara sahip bayanların tercih edeceği bir modeldir. Saçı daha hacimli ve daha dolgun gösterecektir. Saçlar boyun hizasından kat verilmeden kesilir.

Uzun boyunlu insanlarda da bu model gayet güzel durmaktadır. Kesim sonunda ister düz kullanabilirsiniz, isterseniz de masa yardımıyla dalga verebilirsiniz. Saç spreyi ile sabitliyeceğiniz saçları çok rahat kullanabilirsiniz.

KATLI SAÇ MODELİ: Kısa saç kesiminde,uzun saç kesiminde de rahatlıkla uygulanabilen saç modelidir. Her saç tipinde de uygulabilir. Saçlar hareketli ve hacimli görünür.

Eğer saçlarınız çok kıvırcık ve iri telliyse kesim yapıldıktan sonra “ara makas” tabir edilen saçların azaltılması uygulaması yapılabilir.( saçlarınız bir makas yardımı ile bir kısmı dipten kesilerek kabarıklık önlenir.) Katlı saç modeli en yaygın tercih edilen saç modelidir.

ASİMETRİK SAÇ MODELİ: Daha çok sivri ve geniş yüzlü kişilerde hoş duran bir modeldir. Çok farklı şekillerde kesim yapilabilir. Ense kısmı tamamen açılarak(hatta 3 numara tras edilerek) ön kısımlar uzun bırakılabilir yada yanlardan bir taraf kazınılarak diger taraf uzun bırakılabilir.

KAHKÜLLÜ SAÇ MODELİ:  Genellikle alnı genis insanların tercih edeceği bir modeldir. Saçınızın kesimi hangi model olursa olsun kahkül bırakabilirsiniz. Bu modeli sadece alın mesafesi dar kişilerin kullanması pek uygun olmaz.

V SEKİLDE SAÇ MODELİ: 2000 Yılların en başında oldukça sık tercih edilen bir modeldir.Uzun saçta uygulanır. Saç kesiminde arkadan bakılınca tam anlamıyla “V” seklinde bir görüntü görürsünüz.Son dönemlerde uygulanan bir model değildir.

DALGALI SAÇ MODELİ: Genelde ince telli saçlarda tercih edilen bir modeldir. İnce telli saçların çok çabuk yağlanıp hacmini kaybetmesi bu saç modelini tercih etmelerine sebep olmaktadır. Saça verilen dalga sayesinde o sönük ve yağlı görünümden kurtulabilirsiniz. Bir saç köpüğü tüm sorunları çözecektir.

Saç Modelleri Saç ve Yüz Şekline Göre Belirlenir

Saç modelimizi belirlerken öncelikle yüz ve saç şeklimizi iyi analiz etmemiz gerekmektedir. Yüz şeklimiz hangi kesim saç modelini taşıyabilir. Saçımız ince telli mi, kalın telli mi ? Bunları iyi bilip modaya uygun değil,  kendimize uygun saç modeli belirlemeliyiz. Artık son dönemde kuaförlerde buyuk gelişmeler var.

Size uygulanacak saç modeli bilgisayar ortamında yüzünüze sanal olarak uygulanıyor ve sizden onaylanmanızı istiyor. Bu şekilde kesim öncesi nasıl görüneceğinizi de görebiliyorsunuz. Kesim sonunda pişman olacağınız saçlara sahip olmak istemiyorsanız böyle bir uygulamadan faydalanabilirsiniz.

Kıvırcık saçlı olmak büyük avantajdır. Saçınıza uzun uzun şekil vermenize gerek olmadan ufak dokunuşlarla oldukça hacimli ve gösterişli saçlara sahip olabilirsiniz.

Hele de bu senenin saç modası “yataktan kalkıp,direk dışarı çıkmış” havasında saçlar olunca kıvırcık saç modelleri  tam senesi. Bir saç köpüğü yardımı ile rahatlıkla kıvırcık saçlara şekil verilebilir.

Kıvırcık saçta kısa modeller kullanmak şekil vermek bakımından oldukca zordur

Kıvırcık kısa saçta kabarmayı önlemek için jöle yada saç köpüğünden yardım alınmalıdır.Kesim olarak katlı kesimi tercih etmekte kabarık görüntüyü azaltacaktır.

Kıvırcık kısa saçta en buyuk avantaj herhangi bir föne ve şekillendirmeye ihtiyaç duyulmamasıdır. Yıka ve çık gibi pratik bri sloganı vardır

Eğer biraz cesaretliyseniz marjinal bir modelde kullanabilirsiniz kıvırcık saçınızı

Küçük iki toka yardımıyla sevimli bir o kadar da seksi bir bayana dönüşüverirsiniz

Saatlerce maşa islemi uygulamadan 2 dakikada yapacağınız dağınık bir topuzla en resmi davetlerde bile baş döndürücü saçlara sahip olabilirsiniz

Kıvırcık saçta uygulayacagınız atkuyruğu modeli de hem günlük hayatta rahatca kullanacağınız bir model hemde özel davetler için tercih edebileceğiniz şık bir model

Bu senenin kıvırcık saç yılı oldugunuda hatırlatmakta fayda var. Düz saça sahip olanlar bile perma yada masa yöntemiyle saçlarını kıvırcık yapıyorlar

Bu senenin trendi “yataktan yeni kalkmış gibi” dağınık ve kendi haline bırakılmış doğal saçlar.

Saçlarınız düz ise perma yöntemiyle kıvırcık hale getirebilirsiniz.

Kıvırcık saçta ufak dokunuşlar yaparak mucizeler yaratabilirsiniz. Bir bandana yardımıyla yada biri saç bandı takarak kuaförden çıkmış izlenimi uyandırabilirsiniz. Hacimli duruşuyla oldukça avantajlı bir saç şeklidir kıvırcık saç

Kıvırcık saç ; düz saça göre daha çabuk kırılır,kabarır ve elektriklenir. Bu nedenle bakımı biraz daha zordur. Saçınız taranmakta ve açılmakta zorluk çıkartabilir. Bu nedenle yıkamada mutlaka saç kremi kullanın ve saç tarama işlemini banyoda kremledikten sonra gerçekleştirin.

Deniz Gündoğdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

En Yeni Yazılar

İçerik Editörlüğü Hizmetleri

Web siteleriniz için bilgi birikimi olan, Türkçe dil bilgisi kurallarına hakim, kreatif düşünebilen ve teknik Seo...

Schengen Vize Nasıl Alınır

Schengen Vize Başvurusu Nedir? Çeşitli nedenler ile yüz binlerce Türk vatandaşı Avrupa'daki ülkeleri ziyaret etmektedir. Avrupa’nın sanayi bakımından gelişmiş...

Saç Modelleri ve Trendler

Saç Renkleri; saçınız uzun yada kısa olsun saç rengimiz tüm bütünlüğümüzü sağlayan önemli bir unsurdur. Tenimize uygun saç rengini bulmak ve...

2019 Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Değerlendirme

2. kez düzenlenen Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali hakkında tüm bilgiler ve festival deneyimleri. Özel konuklar firmalar ve katılımcıların görüşlerini...

Ceviz Fidanı Çeşitleri Fiyatları 2019

Ceviz yetiştirmek için sizlere en fidan çeşitlerini sunmaktayız. 2019 yılı itibariyle fidan fiyatlarını sizlerle paylaşacağız. Ayrıca ceviz ağacı nasıl yetiştirilmesi konusunda da...

Beğenebileceğiniz Konular

- Advertisement -