İzinsiz SMS Atanlara Karşı Yapmanız Gerekenler

Mayıs ayında yapılan bir düzenlemeyle yasaklanan istenmeyen izinsiz sms “kısa mesaj”, mail ve sesli aramalar hala bir kaç şarlatan firma aracılığıyla devam etmektedir. Vatandaşların bu firmalardan kendilerini korumaları için yapması gerekenleri açıklamaya çalışacağız.

Kimlerden geldiği belli olmayan hatta dolandırıcılık yapmak için kullanılmakta olan izinsiz sms, mail ve sesli aramalar bir çok insanımızı rahatız olmakta ve dolandırıcılığa mahal verebilmektedir.

İzinsiz SMS – Mail ve Sesli Aramalardan kurtulmak

İzinsiz gelen Smsler den kurtulmak için bir kaç yöntem:

  • Kullandığınız cep telefonun menüsünde bulunan karşı numara engellemeyi kullanabilirsiniz yada akıllı telefonlar için yapılan numara engelleme uygulamalarını kullanabilirsiniz.
  • Sizi arayan firmaları direk arayıp kendilerinden aram listesinden çıkarılmanızı istemeniz “etkili olabilir fakat numaranızı dağıtan şerefsizi bulursanız daha etkili olur”
  • Son olarak ise http://tiss.gtb.gov.tr/ adresinden giriş yapıp Tc kimlik numaranızı, doğum tarihinizi ve tel numaranızı girerek size gelen onaylama kodunu girmelisiniz.izinsizsmsgiris

Daha sonra aşağıdaki gibi gelen ekranda bulunan işlem menüsünden: Kısa mesaj, Sesli Arama ve E posta seçeneklerinden birini seçerek tıklamak.

izin

Örneğin sms şikayet seçeneğine tıkladınız karşınıza aşağıdaki menü çıkacaktır.

smsizinsiz

Tüm alanları doldurmanız zorunlu değildir. İsterseniz size izinsiz sms atan firmanın göndermiş oldu sms’in resmini sisteme yükleyebilmektesiniz. Son olarakta başvurumu yap butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Yapmış olduğunuz şikayeti takip etmek için şikayet durumu takibi linkine tıkladığınızda çılan sayfaya yaptığız işlemler hakkında bilgiler yer almaktadır.

şikayat-takipsms

Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere kendi yapmış olduğum bir kaç şikayet yer almaktadır. Henüz bir geri dönüş sağlanmasa da umutla beklemekteyim.

İzinsiz mailler için için başka bir çözüm ise gelen mailleri spam kutusuna atmak yada hotmail de bulunan bloklama özelliğiyle bir nebzede olsa kurtulabilirsiniz.

Bu tür rahatsızlıklara önlem olarak, her alış veriş yapmış oldunuz ticari firmaya Tel numaranızı vermemenizi öneriyorum. Ve bir çok internet sitesinde üye olmak için istenen tel numarası alanına bilginizi vermemenizdir.

Yazımız yeni yöntemler çıktıkça güncellenecektir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

four × five =