Ana Sayfa Corel Draw Corel Draw X5 TOOLBOX'LARI ve İSİMLERİNİ TANIYALIM

Corel Draw X5 TOOLBOX’LARI ve İSİMLERİNİ TANIYALIM

Corel Draw X5‘te varsayılan olarak sol tarafta açılan Toolboxların özelliklerini göreceğiz. Mause ile Toolboxlardan herhangi birinin üzerine geldiğimizde kısa bir süre sonra o toolbox’ın isminin çıktığını göreceğiz Toolboxlarda ayrıca alt kısımlarında siyah ok işareti bulunan tollar içerisinde alt tool araçları da bulundurduğunu unutmayalım.

Pick Tool : Corel Draw içerisinde en çok kullanacağımız araç olacaktır. Pick Tool ile seçtiğimiz objeyi yada nesneyi bir yerden başka bir yere taşımamızı, yeniden boyutlandırmamızı sağlar. Mause ile ilk tıklamada seçtiğimiz Objenin etrafında siyah kare kutucuklar çıkar bu o obje yada nesneyi taşıyabilmemizi sağlar mause ile tekrar objeye ikinci kez tıkladığımızda ise Obje yada nesnemizin etrafında ok işaretleri belirir bu da objemizi 360 derece kendi ekseni etrafında döndürebilmemizi sağlar.
Shape :Corel Draw’da çizilen çizgiler Düğüm noktalarından oluştuğundan bu düğüm noktalarını değiştirmek için bu araca ihtiyacımız vardır. Bu araç ile Noktalara müdahale ederek yeniden yerlerini ve biçimlerini değiştirebiliyoruz.
Smudge Brush :

Corel’in tasarımcılara çalışmalarında yeni ilhamlar veren araçlarından biridir. Photoshopta da kullanılan Brush ( Fırça) özelliklerinde “Fade” özelliğinin Corel’deki vektörel yansıması denilebilir. Smudge Brush aracını seçtikten sonra değişen Property Bar üzerinde örnek resimdeki seçeneklere değerler girin. Bir Rectangular dikdörtgen nesne oluşturun ve istediğiniz biçimde renklendirin. Smudge ile içeriden dışarıya, dışarıdan içeriye müdahale ederek farklı etkilerde bulunabilirsiniz.
Free Transform: Toolbox’tan aracı tıklar tıklamaz Property Bar üzerinde değişen bölüm içinde Free Transform ile nesnenin (Rotate) açısını, (Reflection) yansımasını, (Scale) büyüklüğünü, (Skew) bir düzlem üzerinde eğimini düzenleyebilirsiniz. Property Bar üzerinde nümerik değerlerle özel kontroller bulunuyor.

CROOPTOOL

Crop Aracı : Türkçe anlamı Kesme Aracı anlamına gelir. Crop aracı seçildikten sonra kesmek istediğimiz objeyi mause ile işaretleme yapıp bir kez tıklayacağız kesim sonrası kalmasını istediğimiz parçayı kutunun içerisinde bırakmamız gerekmektedir.
Knife Aracı: Türkçe anlamı Bıçak Aracı anlamına gelir. Bu aracı kullanırken herhangi bir düğüm noktasına ihtiyacınız yok. Kesme işlemini yapacağınız noktanın üzerine geldiğinizde Knife aracı dik bir konuma gelecektir. Daha sonra istediğiniz biçimde kesme işlemini yapabilirsiniz. Son noktaya gelindiğinde fareyi bırakın ve seçim aracını alarak kestiğiniz parçayı tutun ve çekin.
Eraser Tool: ( Kısayol X tuşu) Türkçe anlamı Silgi Aracı anlamına gelir. Eraser aracını seçtiğinizde Property Bar üzerinde Eraser aracına ait iki değişik özellik çıkar. Yapacağınız ilk ayar silginin kalınlığı ile ilgili, diğeri de silginizin yuvarlak kare olarak seçmenizi sağlar.

Virtual segment Delete: Birbiri üzerine binen başka nesnelerin yolları ile kesişen hedef alınmış bir nesne yolu parçanızı silmenize imkan veren, etkileşimli bir kırpma aracıdır.

Zoom: Kısayol tuşu Z Harfidir. Sayfanızı büyültür ve küçültür.

Pan: Kısayol tuşu H Harfidir Sayfanızı çizim alanı ile birlikte kaydırır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

two × 5 =

Must Read

2019 Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Değerlendirme

2. kez düzenlenen Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali hakkında tüm bilgiler ve festival deneyimleri. Özel konuklar firmalar ve katılımcıların görüşlerini...

Ceviz Fidanı Çeşitleri Fiyatları 2019

Ceviz yetiştirmek için sizlere en fidan çeşitlerini sunmaktayız. 2019 yılı itibariyle fidan fiyatlarını sizlerle paylaşacağız. Ayrıca ceviz ağacı nasıl yetiştirilmesi konusunda...

Farmasi Üyeliği ile Ürün Satışı

Ülkemizin yükselen değeri farmasi ile siz bay ve bayanlar hemen kazanmaya başlayabilirsiniz. Sakarya Farmasi temsilcisi Menekşe Soydan sizlere kazanmanın yollarını anlatıyor.

Organik Barbunya Tohumu ile Yetiştirme

Mutfağımızın kırmızı, beyaz güzeli barbunya yetiştirme hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Barbunya'nın faydalarını bile anlatmaya gayret göstereceğim.

Uzmanından Profesyonel CV Hazırlama

Uzmanından cv hazırlama istiyorsunuz yada wordde cv formu arıyorsunuz.Okulunuzu bitirdiniz yada işinizi bıraktınız sizlere basit cv örnekleri'nin yanı sıra exel, word, pdf cv oluşturmada profesyonel yardım etmeye çalışıyorum. Sakarya'da iş arıyorsanız eğer ve profesyonel cv hazırlatmak isterseniz hemen bana ulaşabilirsiniz. Hazırladığımız özgeçmişle Sakarya'daki iş ilanlarına başvurup kariyer hedefinize ulaşabileceksiniz.