Ana Sayfa Corel Draw ÇİZİM ÇALIŞMALARI ve FOTOĞRAF TÜRLERİ İLE İLGİLİ KAVRAMLAR

ÇİZİM ÇALIŞMALARI ve FOTOĞRAF TÜRLERİ İLE İLGİLİ KAVRAMLAR

Çizim çalışmaları ve Fotoğraf türleri ile ilgili kavramları sizlere tanıtmak istiyoruz. Öncelikler piksel den başlayalım.

Piksel nedir?

Tüm sayısal (dijital) görüntülerin en küçük parçası olan nokta grubuna piksel denir. İngilizcede resim parçası anlamına gelen “Picture” ve “element” kelimesinin birleştirilmesi ile çıkan kelimesidir. Pixel, picture sözcüğünün kısaltması olan pix ve element sözcüğünün ilk iki harfinden oluşmaktadır. Pikselin Türkçesi “Gözenek” olarak adlandırılmaktadır. İster vektörel isterse de Bitmap olsun her bir grafik çizimi, görüntü, resim veya video küçük piksellerden oluşur. Piksel bir grafiğin en küçük ölçü birimidir. Bir grafik çizim ya da görüntü ne kadar yüksek piksel içeriyorsa görüntü kalitesi de o kadar yüksek olur. Corel Draw programında piksel ölçüsüne verilmiş ölçü karşılıklarını inceleyelim.

• 1 piksel 0,008 cm’ye

• 1 piksel 0,003 ” inç’e

• 1 piksel 0,085 mm’ye denk gelir.

• 1 inç 300 x 300 piksel’e denk gelir

• 1mm 12 pixsel’e

• 1cm ‘de 118 piksel’e karşılık gelir

Bu ölçü kavramlarının akılda daha kalıcı olması amacıyla Corel Draw ile çalışma yapmaya başladığımızda uygulamalı olarak ele alacağız. Piksel konusunun anlaşılması ile ilgili sayfalar dolusu örnek vermek mümkün olsa da yapacağımız çizimler ve çalışmalar esnasında bu konuyu çok daha iyi anlayacağız.

Vektörel ne demektir.

Çizim programları yardımı ile oluşturulan bir şekil ya da grafiğin belirli bir ebat ve çözünürlüğe bağlı kalmadan tamamen bağımsız olarak istenilen yüksekliğe ve genişliğe ulaştırılabilmesine, bunlarla birlikte yeniden renklendirilmesine imkan sağlayan çizimlere vektörel çizim yada grafik denir. Vektörel çizimlerin avantajları arasında arka plan içermemesinden dolayı istenilen çalışma sayfasına uyarlanması ve kullanımı daha kolaydır. Yaptığımız çizimler esnasında kaydettiğimiz çizimleri başka sayfalarda da kullanmamız örneğin bir şemsiye şeklini başka bir sayfa’da kullanmamız vektörel çizim grafiğinin kullanılmasına örnektir. Yine aynı şekilde corel draw da yaptığınız çizimler vektörel çizimdir.

piksel nedir
Bitmap Nedir : Bir Bitmap görüntüyü oluşturan en küçük noktaya verilen isimdir.
Vektör grafiklerin avantajları

Vektör grafikler farklı boyutlar ve farklı renklerde üretilmesi gereken çalışmalarda kullanmak için idealdir. Örneğin bir vektörel görsel çalışması büyük bir ilan tahtası için büyütülüp kullanılabilir. Aynı zamanda istenilen derecede küçültülüp kalite kaybı olmaksızın bir kartvizit üzerine de basılabilir. Çalışmanın görsel olarak detayları her iki durumda da çözünürlük bakımından kayba uğramaz.

Vektör grafikler gerektiğinde bitmap haline kolaylıkla getirilebilir

Vektör grafikler istenildiğinde büyütülebilir, nesneler yeniden renklendirilebilir, nesneler yeniden şekillendirilebilir.

Dosya boyutu olarak daha az yer kaplarlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

fourteen − six =

Must Read

2019 Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali Değerlendirme

2. kez düzenlenen Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali hakkında tüm bilgiler ve festival deneyimleri. Özel konuklar firmalar ve katılımcıların görüşlerini...

Ceviz Fidanı Çeşitleri Fiyatları 2019

Ceviz yetiştirmek için sizlere en fidan çeşitlerini sunmaktayız. 2019 yılı itibariyle fidan fiyatlarını sizlerle paylaşacağız. Ayrıca ceviz ağacı nasıl yetiştirilmesi konusunda...

Farmasi Üyeliği ile Ürün Satışı

Ülkemizin yükselen değeri farmasi ile siz bay ve bayanlar hemen kazanmaya başlayabilirsiniz. Sakarya Farmasi temsilcisi Menekşe Soydan sizlere kazanmanın yollarını anlatıyor.

Organik Barbunya Tohumu ile Yetiştirme

Mutfağımızın kırmızı, beyaz güzeli barbunya yetiştirme hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Barbunya'nın faydalarını bile anlatmaya gayret göstereceğim.

Uzmanından Profesyonel CV Hazırlama

Uzmanından cv hazırlama istiyorsunuz yada wordde cv formu arıyorsunuz.Okulunuzu bitirdiniz yada işinizi bıraktınız sizlere basit cv örnekleri'nin yanı sıra exel, word, pdf cv oluşturmada profesyonel yardım etmeye çalışıyorum. Sakarya'da iş arıyorsanız eğer ve profesyonel cv hazırlatmak isterseniz hemen bana ulaşabilirsiniz. Hazırladığımız özgeçmişle Sakarya'daki iş ilanlarına başvurup kariyer hedefinize ulaşabileceksiniz.